Uchwyty na rowery

Uchwyty do przewozu rowerów w Polsce nadal najpopularniejszym sposobem transportu rowerów jest przewożenie ich na bagażniku dachowym. Oferta uchwytów mocowanych do bagażnika bazowego, służących do przewożenia rowerów jest bardzo bogata. Znajdują się w niej produkty polskie ( z reguły tanie, w miarę funkcjonalne , ale niezbyt trwałe) oraz producentów zagranicznych z takich krajów jak Szwecja, Niemcy, Włochy czy Chiny.

Najwyżej ocenianymi uchwytami na rower są od wielu lat produkty firmy THULE, a szczególnie model TH 591 Pro Ride. Uchwyt ten posiada unikalną konstrukcję pozwalającą na łatwe mocowanie roweru nawet na wyższych samochodach. Uchwyt posiada 2 zamki, jeden zamyka rower w uchwycie, a drugi zabezpiecza uchwyt na belce bagażnika.

W ofercie posiadamy uchwyty firmy THULE , MONT BLANC i TAURUS.

Thule, nowy model TH598 Pro Ride, Mont Blanc, model Barracuda

TH532 Mont Blanc Barracuda

Alternatywną metodą przewożenia rowerów jest ich mocowanie na tylnej klapie samochodu.

W przypadku samochodów typu SUV, vanów oraz dostawczych uchwyty na klapę pozwalają na mocowanie rowerów bez problemów wynikających z wysokości auta. I znów firma THULE oferuje szeroką gamę uchwytów. Najbardziej uniwersalnym, a jednocześnie niezbyt drogim rozwiązaniem jest uchwyt Free Way TH 968, pozwalający na przewóz 3 rowerów, o konstrukcji zapewniającej dopasowanie do dużej liczby modeli samochodów.

Z roku na rok , coraz popularniejszą metodą transportu rowerów staje się przewożenie ich na bagażnikach montowanych na haku holowniczym. Montowanie haka holowniczego do samochodu tylko w celu transportu rowerów nie jest już czymś dziwnym czy też rzadko spotykanym. Zalety tej metody są wielorakie. Po pierwsze znika konieczność podnoszenia rowerów na wysokość dachu samochodu – dla wielu osób, także starszych, taki wysiłek okazywał się zbyt duży. Ponadto komfort podróżowania wzrasta wyraźnie – można jechać szybciej, samochód przestaje być podatny na boczny lub przedni wiatr.

Bagażniki montowane na haku holowniczym oferowane są przez wielu producentów, jednak wybór, poza ceną, powinien być podyktowany najważniejszą cechą takiego sprzętu – jego trwałością, ponieważ jest to zakup na długie lata użytkowania. Zmiana samochodu nie będzie już pociągała za sobą konieczności zmiany bagażnika. Oczywistym wydaje się w takiej sytuacji, aby sprzęt był wykonany z użyciem materiałów i technologii gwarantujących wieloletnie , bezproblemowe użytkowanie.

Szwedzka firma Thule jest przykładem producenta, który oferuje bagażniki spełniające te wymogi. Gamę bagażników na hak dzieli na dwa typy: bagażniki pałąkowe, o uproszczonej konstrukcji i niskich cenach – można na nich przewieźć od 1 do 4 rowerów; oraz platformy , posiadające bardziej kompletne wyposażenie, droższe i dużo wygodniejsze w użyciu, do transportu od 1 do 4 rowerów.

Przykład bagażnika pałąkowego:

Przykład bagażnika platformy: