Bagażniki bazowe

Bagażnik bazowy jest podstawowym elementem systemu transportu sprzętu sportowego, towarów czy też akcesoriów roboczych.   Składa się z reguły z dwóch belek mocowanych prostopadle do osi samochodu.  W zależności od marki i modelu samochodu, producenci bagażników stosują różne systemy  mocowania bagażników do auta.

Do początku lat 90-tych najpopularniejszym systemem był system „rynienkowy” (niektórzy pamiętają jeszcze „maluchy” i polonezy , i ich nieograniczone możliwości udźwigu. W tych czasach jeden typ bagażnika pasował do wielu różnych modeli samochodów.

Projektanci nowoczesnych samochodów skomplikowali sytuację – każda marka , ba, nawet każdy model samochodu wymaga innego sposobu montażu. 

Dlatego producenci bagażników oferują czasem kilka różnych systemów bagażników bazowych.  Na każdy z nich składają się: stopy – główny element  łączący pozostałe, belki w różnych długościach (w zależności od samochodu) oraz KIT czyli zestaw dopasowujący do konkretnego modelu samochodu.

Na przykładzie oferty firmy THULE można wyróżnić kilka systemów:

System 750 (zastępowany przez 754) – uchwyt szczękowy, bagażnik skręcając się zaciska gumową stopkę i metalową klapkę na krawędzi dachu auta, wykorzystując szczelinę między dachem a drzwiami samochodu.  Solidny, lecz wymagający dokładnego śledzenia instrukcji montażu.

System 751/753 – mocowania do punktów fabrycznych (czyli wszelkiego rodzaju gwintowanych gniazd, zaczepów i kostek zainstalowanych na dachu samochodu przez jego producenta).  Prosty i niezawodny, wymaga regularnej konserwacji elementów fabrycznych.Coraz częściej stosowany przez twórców aut.Ten sam system , ale za pośrednictwem innego rodzaju Kitów pozwala na montaż na relingach zintegrowanych.

System 757/775  -  mocowania do klasycznych relingów dachowych (czyli posiadających prześwit pomiędzy relingiem a dachem samochodu) – najprostszy z możliwych, z reguły o największym udźwigu.

 

Thule Wingbar Edge to nowa ekskluzywna linia bagażników bazowych oferowanych przez szwedzką firmę. Charakteryzują się one zaokrąglonymi brzegami (belki nie wystają poza punkty podparcia bagażnika) oraz bardzo niskim położeniem belki nad dachem samochodu.
Seria Wingbar Edge 958x przeznaczona jest na relingi standardowe (z prześwitem) a Wingbar Edge 959x na relingi zintegrowane. W tym drugim przypadku do zamocowania bagażnika niezbędny jest zestaw dopasowujący (KIT).

Inni producenci bagażników stosują różne systemy, ale wszyscy starają się oferować bagażniki do możliwie jak największej ilości modeli. 

Różnice pomiędzy producentami (i ich produktami) istnieją przede wszystkim w materiałach użytych do wytworzenia bagażnika (tworzywa, stal, ocynkowanie, jakość stopów aluminiowych itp.) oraz w ergonomii (montaż z lub bez konieczności użycia narzędzi, wygoda i szybkość montażu).   Chociaż powyższe względy są ważne, i tak bardzo często decyduje cena….

W ofercie posiadamy bagażniki firm THULE, CAM, Aurilis, La Prealpina oraz Superauto.